Merhaba Sevgili Gençler!

Corona Virüs süreci kişisel hayatımızdan başlayarak toplumsal yaşamımızı ve meslek yaşamımızı da etkiledi. Yeni bir sürece yeni alışkanlıklarla girmek gerekiyor artık. Büyük bir dönüşümden geçiyoruz. Gelişim Yolculuğu‘muzu sürdürmenin yolu bu değişim ve dönüşüme ayak uydurmaktan, uyum sağlamaktan geçiyor.

Temel ihtiyaçlarımızı göz önüne aldığımızda geleceğin mesleklerinin sırasıyla şu 6 sektörde, alanda şekilleneceğini görürüz:

  1. Sağlık Sektörü

Pandemi süreci sağlık sektörünü en önemli sektör haline getirdi. Her şeyin başı sağlık oldu. Daha önceden popüler ve önemli mesleklerin başında gelen doktorluk mesleği önemini bu süreçte daha da artırdı. Bedensel sağlık yanında zihinsel, psikolojik sağlık da önemli hale geldiğinden doktorluğun önemi daha da arttı.

Hemşirelik, fizik tedavi ve rehabilitasyon daha da önemli bir meslekler haline geldi.     

 İlaç endüstrisi de bugünden 2030 yılına önemli bir sektör olacak. İlaç, aşı üretimi ve eczacılık, kimya önemli mesleklerden olacak.

 Sosyal Hizmetler sektöründe yaşlı, engelli bakımı da önemli bir meslekler arasında olacak.

2. Gıda Sektörü

Gıda sektörü, sağlık sektörünün ardından 2. Sıraya yerleşecek. Tarım alanlarının azlığı, organik gıdaların azalmasıyla birlikte gıda güvenliği de önemli hale gelmeye başlayacak.

Bu süreç gösterdi ki önce sağlıklı olacağız, sağlıklı kalmak için de organik gıdalara ihtiyacımız olacak. Gıda güvenliğine ihtiyaç duyacağız.

Gıda, ziraat, su ürünleri mühendisliği önemli olmaya başlayacak.

3. Enerji ve Çevre Sektörü

Sağlıklı kalmak, gıda üretmek için 3. olarak enerjiye ihtiyaç duyacağız. Günümüzde en önemli enerji kaynağı halen hidroelektrik santralleri görünüyor. Petrol yavaş yavaş ömrünü dolduruyor. Alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç var. Geleceğin alternatif enerji kaynakları Güneş ve Rüzgâr enerjisi olacak.

Enerji sistemleri mühendisliği çok önemli bir meslek olacak. Şu anda güneş ve rüzgâr enerji teknisyenleri yetiştiren 2 yıllık okullar belki ilerde mühendislik olacak. Çevre, maden, metalürji, jeoloji mühendisliği önemini artıracak.

4. Eğitim Sektörü

Eğitim sektörü de bu süreçten nasibini alarak uzaktan eğitime döndü. Belki bundan sonra eğitim içerik tasarım ve yönetimi daha önemli hale gelecek. Eğitim sektörü dijitalleşecek.

Eğitim şu an ve gelecek için vazgeçilmez bir alan, sektör.

5. Bilişim Sektörü

Bu süreçte Bilişim sektörü tüm sektörlerle en çok işbirliği içinde olacak sektör. Teknoloji, yazılım hayatımızın her alanında kullanılıyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor. Yapay zekâ ile birlikte robot kullanımı birçok sektörü etkileyecek duruma geldi.

Bu sektörün en önemli meslekleri bilgisayar, mekatronik, yazılım mühendisliği daha da önemli hale geldi.  Buna paralel olarak sistem, endüstri mühendisliği de yerini koruyacak.

Bilişim sektörü olmadan sağlık, gıda, enerji ve eğitim sektörü kör ve topal kalacak. Tüm sektörlerin katalizörü Bilişim sektörü olacak.

6. Hukuk Sektörü

Hangi süreci yaşarsanız yaşayın mutlaka insanlar arasında anlaşmazlık olacaktır. İnsanların adalet arayışı her zaman olacaktır. Bu süreçte de avukatlık en önemli meslek olma özelliğini koruyacaktır.

Diğer sektörle de çok önemli; ancak bu süreç yaşamak, yaşamımızı sürdürmek için temel ihtiyaçlarımızı daha öncelikli hale getirdi.

Bu süreci iyi değerlendirip, Gelişim Yolculuğu ‘muza devam etmemiz gerekiyor. Çünkü hayat devam ediyor.   

Youtubedeki Gelişim Yolculuğu adlı kanalımda bu konuyla ilgili videomu izleyip faydalanabilirsiniz.

Her şey gönlünüzce olsun…

Saygılarımla…

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir