Merhaba Sevgili Gençler,

Öncelikle meslek nedir, sorusunu cevaplayalım. Meslek; gününüzün en az 8 saatini geçireceğiniz, düzenli ve kurallı faaliyetler bütünüdür. Meslek sahibi olmanız için belli eğitimlerden geçmeniz gerekiyor. Bu eğitimlerden geçtikten sonra ancak bir meslek sahibi olabilirsiniz.

Meslek, sizin çalışma hayatınız demektir. Hayatımızın birçok yönü var. Sosyal hayat, özel hayat gibi. Çalışma Hayatı bunların en önemlisidir. Yaşamınızın diğer bölümlerinde rahat etmeniz buna bağlıdır. Bu iyiyse diğerleri de iyi olacaktır. Çalışma hayatınızda mutlu ve başarılı olursanız aile hayatınızda, sosyal hayatınızda da mutlu olursunuz.

Meslek seçmek ise; belirlediğiniz alanlardan birini tercih etmektir. Tercih etmek çok önemlidir. Tercih etmek size uygun geleni seçip diğerlerinden vazgeçmek demektir. O yüzden meslek seçerken çok dikkatli olmak durumundasınız. Çünkü bunun geri dönüşü çok zordur, bazen mümkün değildir.

Meslek seçimi Gelişim Yolculuğu‘ nuzun en önemli aşaması.

Mutlu, doyumlu bir yaşama ulaşmak için meslek seçimine çok dikkat etmek gerekir. Meslek seçimi, geleceği seçmektir.

Meslek seçerken kendimize ”Seçeceğim bu meslek” şu ‘’5 soruya, kritere uygun mu?’’ diye sorun.

Bu 5 soruyu samimiyetle, araştırarak, bilinçli, gerçekçi ve doğru bir şekilde cevaplayın ”Hayal Ettiğiniz Geleceğe Uzanın!”

  1. Kişiliğime uygun mu?

Kişilik, size özgü davranışlar bütünüdür. Süreklilik arz eden, değişik zamanlarda hep aynı şekilde yapageldiğiniz davranışlar bütünüdür. Halk arasında babası gibi konuşkan, dayısı gibi ayrıntıcı gibi durumlar kişiliğinizin yansımalarıdır.

Kişilik 3 farklı yönden, alandan beslenerek oluşur. Kişiliğin 3 boyutu vardır.

Birincisi aileden, doğuştan, DNA’nızda var olan özellikler ki buna mizaç diyoruz.

İkincisi eğitimle şekillenen boyutu.

Üçüncüsü ise çevre ile şekillenen boyutu.

Bunlara dikkat edersek mesleğimizin kişiliğimize uygunluğunu doğru belirleyebiliriz. Meslek kişiliğe uygun olunca daha mutlu, daha başarılı, daha doyumlu bir yaşamınız olacaktır.

Kişiliğin bir diğer boyutu karakterdir. Bu, çevre ve eğitimle şekillenen boyuttur. Karakter; kişiliğinizin ahlaki boyutudur. Toplum içinde şekillenir ve süreç içinde oluşur. Sonradan kazanılır. Dürüstlük, çalışkanlık, disiplinli olmak, sözünde durmak birer karakter özelliğidir.

2. Yeteneklerime uygun mu?

Yetenek, bir işi başarabilme kabiliyetidir. Genellikle doğuştan var olan özelliklerdir. Halk arasında kabiliyet olarak da kullanılır. Belli alanlarda çok zorlanmadığınız, diğer insanlardan daha önce ve kolay yapılan davranışlardır. Sözel yetenek, hazır cevaplık, müzik, resim, matematik, yazarlık, şiir yazma vb.

3. Becerilerime uygun mu?

Beceri ise, geliştirilebilir, sonradan kazanılan özelliklerdir. Müzik yeteneğiniz vardır; ancak belli eğitimler alıp yeni beceriler eklediğinizde çok daha üst düzey bir sanatçı olabilirsiniz. Messi, Ronaldo ve Neymar’da futbol yeteneği olmasına rağmen küçük yaşta belli eğitimlerden geçip yeni beceriler kazanarak dünyaca ünlü yıldız futbolcular olmuşlardır. Bu beceriler top sürme, adam geçme, dripling atma, hava hakimiyeti, frikik kullanma, gol atma vb.dir. 

Bugün olması gereken beceriler şunlardır: Birlikte iş yapabilme becerisi, etkili iletişim, dinleme becerisi, ikna becerileri, kendini ifade edebilme becerisi, zamanı yönetme, duyguları yönetme becerisi…

4. İlgi alanlarıma uygun mu?

Her insanın ilgisi farklıdır. Her insan farklı şeye ilgi duyar. İlgi; bıkmadan usanmadan, sürekli yaptığınız, yaptığınızda yorulmadığınız, zevk aldığınız faaliyetlerdir. Bu tanıma göre kendinizi bir değerlendirirseniz, analiz ederseniz nelere ilgi duyduğunuz ortaya çıkar.  Severek, isteyerek en fazla zamanı neye ayırıyorsanız sizin ilginiz oradadır.

İlgi alanınız, yetenek ve becerilerinizle bağlantılı ve onlarla paraleldir. İlgi alanlarınız sizi mutluluk ve başarıya götürecek en önemli araçlardandır.

5. Beklentilerime uygun mu?

Beklenti; olması umulan şeylerdir. Herkesin mutlaka ekonomik, sosyal, zihinsel, ruhsal vb beklentileri olacaktır. Beklentiler gerçekçi, belirgin, motive edici ve zaman planlı olduğunda daha ulaşılabilir olur.

Beklentilerinizi iyi, gerçekçi belirlemeniz sizi hayal kırıklığına uğramaktan kurtaracaktır.

Yukarıda verdiğim bu 5 kriteri iyice düşünüp, araştırıp, analiz ederseniz kendinize uygun geleceği kurma yolunda çok önemli bir adım atarak Gelişim Yolculuğu’nuza emin adımlarla çıkabilirsiniz.

Youtubedeki Gelişim Yolculuğu adlı kanalımda bu konuyla ilgili videomu izleyip faydalanabilirsiniz.

Bilgilen Gelişerek İlerle!

Her şey gönlünüzce olsun…

Saygılarımla…

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir