Merhaba Sevgili Gençler!

Gelişim Yolculuğu’ nuzun en önemli aşamasındasınız. Her son yeni bir başlangıçtır. Şu andan itibaren sınavdan daha önemli olan ”Meslek Seçimi” süreci başladı.  Meslek seçmek, geleceği seçmektir. Doğru meslek doğru yaşamdır, istediğiniz gelecek demektir.

Doğru mesleği seçmek için nedenleriniz olmalı. Kendinize ait, sizin için gerçekten önemli olan nedenleriniz olmalı. Nedenler sizi harekete geçiren yakıtlarınızdır. Nedenleriniz varsa enerjinizi bir noktaya odaklayabilirsiniz. Nedenleriniz varsa, harekete geçip motive olabilirsiniz.

Hayat da bir neden-sonuç ilişkisi değil mi? Nedenleri değiştirirseniz sonuçlar da değişecektir. Sizi hasta eden nedenleri belirleyip onları ortadan kaldırdığınızda hastalık da ortadan kalkacaktır. Bugün karşılaştıklarımız dünün nedenlerinin sonucu değil mi?

İşte size Doğru Mesleği Seçmekte yardımcı olacak 5 ana neden:

  1. Doğru ve uygun yaşam biçimini seçmek için

Gününüzün en az 8 saatini vereceğiniz işiniz, mesleğiniz hayatınızın en önemli yaşam ve zaman dilimi olacak. Ailenizle geçireceğiniz zamandan daha çoğunu işinize ayırmak durumunda kalacaksınız.  Seçilen meslek geleceğiniz, yaşam biçiminiz olacak. Yaşam biçiminiz mesleğinizin bir sonucu olacak. 

Kendinize şu soruları sormanız gerekecek: ‘’Ben nasıl yaşamak istiyorum?’’, ’’Ben nasıl bir hayat sürmek istiyorum?’’ Çünkü işiniz yaşam biçiminizi belirleyecek. Kısaca pratik hayattan gidersek: ‘’Ben bir doktor, mühendis, öğretmen, avukat… gibi mi yaşamak istiyorum?’’ bunun kararını vermeniz gerekiyor. Bu konuda çok araştırma yapmanız, düşünmeniz gerekecek; çünkü yaşam biçiminiz geleceğinizi belirleyecek.

Bir elektrik-elektronik mühendisi ile inşaat mühendisinin çalışma alanları farklı olduğu için yaşam biçimleri de farklıdır. Ameliyata giren bir operatör doktorun yaşam biçimiyle, ameliyata girmeyen bir doktorun yaşam biçimi farklı olacaktır. Yaşam tarzlarınız sizin nerede oturduğunuzu, zamanınızı nerelerde, kimlerle, nasıl geçirdiğinizi, kazandığınız parayı nereye harcadığınızı belirler.

O yüzden meslek seçmek, yaşam biçiminizi seçmektir.     

2. Para kazanmak için

Gününüzün en az 8 saatini vereceğiniz işiniz sizin geçiminizi kolaylaştıracak bir kazanç getirmiyorsa zorlanırsınız, verimsizleşirsiniz. Hayat sizin için bambaşka olur. Emeğinizin karşılığını almak önemlidir;çünkü para bir geçim aracıdır, amaç değil. Teknik alanlarla ilgili mesleklerde emeğinizin karşılığı olarak alacağınız ücret daha yüksek olacaktır. Mesleğinizi seçerken size en yüksek ücreti kazandıracak meslekleri de göz önüne almanız gerekiyor.

3. Mutlu ve iyi bir yaşam sürmek için

Severek yaptığınız bir işte başarılı olmanız kesindir. Çünkü severek yaptığınız bir işte siz çalışmış değil, eğlenmiş olursunuz. Zamanınızın çoğunu harcadığınız işinizi, mesleğinizi sevmediğiniz zaman, saatler geçmek bilmez, bu da size büyük sıkıntılar doğurur. İş tatminini yaşayamaz duruma gelirsiniz ki bu, sizi hem mutsuz hem de başarısız eder. Bedensel, zihinsel, ruhsal-psikolojik sağlığınızı bozar.

Bu nedenle sizi mutlu edecek, sizi ferahlatacak, maddi ve manevi iş tatmini sağlayacak mesleklere yönelin.  

4. Başarılı olmak için

Başarmak önemlidir. Bir işin üstesinden gelmek, onu tamamlamak çok ama çok önemlidir. Eğer bir işi severek yaparsanız sizin başarısız olmanız asla ve asla mümkün değildir. Mutlaka başarılı olursunuz; çünkü bir işi sevdiğinizde onu en iyi bir şekilde yapmaya çalışacaksınız. Zaten bir işte başarılı olmanın yolu; o işte iyi olmaktan geçer. İşinizde iyi olursanız başarılı olursunuz. Para, başarının ödülüdür. Başarılı olmak için işinizi iyi yapmak yeterli olacaktır.

5. Kendini gerçekleştirmek ve aşmak için

Diğer 4 nedenin sonucu ve en önemlisi kendini gerçekleştirmektir. Çünkü kendini gerçekleştirmek ve aşmak hem mutlu hem başarılı olmaktır.

Kendimizi gerçekleştirmek hem yeterli hem değerli olmaktır.

Kendini gerçekleştirmek hem geçmişe, hem şimdiye hem de geleceğe güzel şeyler bırakmaktır.

Kendini aşmak, gerçekleştirmek hem kalbinize hem aklınıza güzel şeyleri kazandırmaktır.

Kendini gerçekleştirmek hem kendinize, ailenize hem topluma güzel şeyler bırakmaktır.

Bu 5 ana neden üzerine odaklanırsanız size en uygun ve en doğru mesleği seçmiş olursunuz.

Bilinçli, mutlu, başarılı bir hayata yani Gelişim Yolculuğu’na gönül rahatlığıyla çıkabilirsiniz.

Youtubedeki Gelişim Yolculuğu adlı kanalımda bu konuyla ilgili videomu izleyip faydalanabilirsiniz.

Her şey gönlünüzce olsun

Saygılarımla…

Categories:

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir