Gelişmek de insan için su, ekmek, barınma, giyinme gibi temel bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacı en güzel ve etkili şekilde gerçekleştirmek için öncelikle kendimizden başlamamız gerekmektedir. Kendini keşif yolculuğuna çıkmak gerekir. ‘Kendinden kendine sefer eylemek’ gerekmekte ilk olarak.

Göz bir tek kendine kördür. İnsan kendini görmez. İç dünyasına pek bakmaz. Bu yüzden başlangıç noktamız kendimiz olmalıdır. Kendini bilen Rabbini bilir. İnsan kendini keşfedince bu dünyaya niçin geldiğini, nereye gideceğini sorgulamaya başlar. Bu dünya hayatı da bir tekâmül sürecidir, bir gelişim yolculuğudur. Bu dünyaya gelmeden anne karnında geçirdiği 9 aylık gelişim süreci tamamlandığında ruh üstüne beden elbisesini giyer ve insan olur.  Kuranı Kerim’de bu süreç şu şekilde ifade edilmektedir: “And olsun ki, insanı süzme çamurdan yarattık. Sonra onu nutfe halinde sağlam bir yere yerleştirdik. Sonra nutfeyi kan pıhtısına çevirdik, kan pıhtısını bir çiğnemlik et yaptık, bir çiğnemlik etten kemikler yarattık, kemiklere de et giydirdik. Sonra onu başka bir yaratık yaptık: Biçim verenlerin en güzeli olan Allah ne uludur!” (Mu’minun, 23/12-14). Ruhlar âleminden bu dünyaya insan olarak gelir. Gelişim sürecinin aşamalarını teker teker yaşar. Önce bebek, sonra genç, yetişkin ve en sonunda ise yaşlanır ve dünya sürecini tamamlayıp tekrar ölüm aracılığıyla geldiği ruhlar âlemine geri döner. Bu durum da Kuranı Kerim’de çok güzel bir şekilde anlatılır: “Ey insanlar! Kabirlerden kalkma konusunda şüpheniz varsa (düşünün): Sizi önce topraktan sonra döllenmiş yumurtadan, sonra alakadan, sonra da bir çiğnem et parçasından belli belirsiz şekilde yarattık. Bu sözler, size olup biteni açıklamamız içindir. Yaşamasını tercih ettiğimizi belirlenmiş bir süreye kadar rahimlerde tutar, sonra sizi bir çocuk olarak çıkarırız. Sonra da ergenlik çağına eresiniz (diye yaşatırız). Kiminiz ölür, kiminiz de ömrün en düşkün çağına (erzel-i umura) kadar yaşatılır ki bilirken bilemez hale gelsin. (Tıpkı bunun gibi) Toprağı da kupkuru görürsün ama üzerine suyu indirdik mi kıpırdar, kabarır ve her türden iç açıcı çift çift bitkiler bitirir.” (Hac 22/5) Kur’an, insanın hem biyolojik hem ruhsal gelişimini ifade eden muhtelif dönemlerden bahseder. Bunlar, bebeklik (tıfl/tıflen), süt çocukluğu, çocukluk, ergenlik, nikâh/rüşt çağı, güçlülük dönemi, olgunluk dönemi ve nihayetinde de yaşlılık ve düşkünlük dönemidir (erzel-i umur). Kur’an, bu dönemlerin bir bölümü için belli bir yaş/yıl ifade ederken bir bölümü için belli bir yaş/yıl belirtmez. 

Bu dünyaya gelirken gelişim sürecinde gelişimini tamamlayacak bedensel, zihinsel ve ruhsal tüm donanımlarla beraber gelir. Aklı vardır, onu kullanır. Vicdan vardır onu kullanır. İslam fıtratı üzere gönderilmiştir ilk başlangıçta. Fıtratına uygun yaşarsa gelişim süreci güzel şekilde devam edip sonlanacaktır. Sonunda cennete girer. Bu süreci Allah’ın emirlerine göre değil de şeytanın adımlarını takip ederek sürdürürse bu kez gelişim süreci kötü bir şekilde sonlanır. Sonu da cehennemdir.

Bu konu daha sonra detaylarıyla ele alınacaktır. Şimdilik bir giriş mahiyetinde konuyu işlemiş olalım.

Selam ve Dua ile…       Categories:

8 Responses

 1. Tebrikler. Güzel bir yazı. Okumaya başlarken inşallah uzun değildir dedim içimden. Uzun değildi yazınız. Uzun yazıları okumuyorum /okuyamıyorum. Rabbim yolunu bahtını açık etsin güzel kardeşim. Selam ve dua ile…

  • Çok teşekkür ederim Cuma Kardeşim. Bizimki ‘İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.’ hayat amacıyla yola revan olmak. Rabbim sonumuzu hayreylesin inşallah. Allaha emanet olun.

   • Değerli Hocam kaleminize sağlık. Gelişim yolculuğumuzu maddî manevi tüm yönleriyle ortaya koyduğunuz bu güzel yazınızı bir mukaddime olarak görüp dört gözle gelişme bölümünü beklediğimi belirtmek isterim. Saygılarımla

    • Çok teşekkür ederim ilgi,destek ve geri bildiriminiz için. İnşallah daha iyi şeylere kavuşuruz.

 2. Ömür serüvenini çok doğru anlatmışsınız.İnşaallah inanıp doğru yaşar ve Allah’ın bize vadettiği cennete mazhar oluruz.

  • Çok teşekkür ederim ilgi,destek ve geri bildiriminiz için. İnşallah daha iyi şeylere kavuşuruz.

 3. Elinize, emeğinize sağlık hocam. Girizgâh gayet güzel olmuş. Devamını bekliyoruz.

  • Çok teşekkür ederim ilgi,destek ve geri bildiriminiz için. İnşallah daha iyi şeylere kavuşuruz. Selam ve dua ile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir